Skip to content

Kristen humanism

Holocen – hur länge?


För en tid sedan fick jag se ett diagram som direkt fångade min uppmärksamhet. Det föreställer jordens årsmedeltemperatur under de senaste 100 000 åren. Borrkärnor ur Grönlands is har tagits upp och undersökts. Det anmärkningsvärda är att kurvan för de senaste 12 000 åren mycket markant skiljer sig från den för de föregående 88 000 åren i diagrammet. De senaste 12 000 årens temperatursvängningar är bara en tiondel så stora som de under de föregående 88 000 åren. Den period som vi alltså nu befinner oss i kallas holocen. Perioden som föregick holocen är genomgående väsentligt kallare och den är fylld av istider. Men det kanske mest utmärkande för holocen är ändå temperaturens stabilitet. – Holocen kommer av grekiskans holos. Det betyder hel.
Det anmärkningsvärda är att klimatet är så stabilt under holocen. Detta har varit mycket gynnsamt för mänskligheten. Jordbruket uppstod efter att holocen etablerats. Klimatets stabilitet har också varit förutsättningen för att de stora mänskliga civilisationerna skulle utvecklas. Holocen har givit oss mycket goda förutsättningar för mänskligt liv.
Uppskattningar har gett vid handen att holocen borde kunna fortsätta ytterligare 50 000 år. Men nu tillkommer de stora förändringarna som sker i jordens ekosystem, så risken är stor att denna stabilitet hävs väsentligt tidigare och att därmed livsförutsättningarna blir mycket sämre.
Vi får hoppas – och arbeta för – att inte de gradvisa överskridandet av de planetära gränser som klimatforskningen klargjort kommer att göra att den för oss goda perioden holocen avbryts i förtid och försätter oss i en period med avsevärt större instabilitet och mindre förutsägbarhet. Vi ser ju redan sådana tendenser. En sådan tillvaro gör ju den samhälleliga – och globala – planeringen så mycket svårare.
Faran är dock inte att vi faller tillbaka i en period som den som föregick holocen. Vår alltmer växande koldioxidnivå liknar istället mycket mer den period för flera miljoner år sedan som föregick den som innehöll istiderna. Det var en period med väsentligt högre temperaturer än de vi lever med idag.
Diagrammet förmedlar Jordens skörhet, men väcker också en stark känsla av tacksamhet.